Kā apceļot pasauli bez naudas?

Jautājums, kurš nomoka ne vienu vien ceļotāju un sapņotāju. Skaidrs, ka pavisam bez naudas nevar, kaut gan ir cilvēki, kas ir pierādījuši pretējo. Vai esi kādreiz vēlējies dzīvot Kostarikas džungļos, Venecuēlā, Perū, Taizemē, Kanādā, Jamaikā vai Urugvajā? Apceļot Dienvidameriku, Āziju, Āfriku? Ceļot nevis tikai 3 nedēļas, bet varbūt 3 gadus?

Kad pirms pāris gadiem sāku plānot sapņa piepildīšanu par pasaules apceļošanu, daudz laika pavadīju meklējot, “guglējot”, lasot informāciju par iespējām, kā ceļot bez naudas. Bez laimēta miljona kabatā šis plāns varbūt izklausās kā utopija, bet vēlos atklāt pāris iespējas, kas varētu jums noderēt plānojot nākamo ceļojumu.

Daudzi Latvijas jaunieši ir izmantojuši brīvprātīgā darba iespējas ar dažādu Nevalstisko Organizāciju palīdzību, bet parasti dokumentu kārtošana aizņem diezgan daudz laika un reizēm iesaistīto pušu ir vairāk kā saprašanas, arī vecuma limits ir ierobežots.

Vēlos pastāstīt par trīs brīvprātīgā darba iespējām apmaiņā pret dzīvošanu un ēdināšanu. Iesaku apskatīt tādas lapas/ organizācijas:

– helpx.net,

– workaway.info,

– wwoofinternational.org.

Vecākā no visām ir WWOOF (World Wide Opportunities on Organic Farms), kas dod iespējas brīvprātīgi strādāt  dažādās saimniecībās un fermās visā plašajā pasaulē. Lielāko uzsvaru liekot uz eco produkciju,  pašpietiekamu dzīvesveidu, cilvēka un dabas savstarpēju mijiedarbību. Vēsturiski viss ir aizsācies Anglijā pirms apmēram 40 gadiem, kad cilvēki sākuši vairāk apjaust nepieciešamību dzīvot un būt tuvāk dabai, kura nav tik viegli pieejama lielpilsētu iedzīvotājiem. Mums, latviešiem, varbūt to ir grūti izprast, jo lauki ir rokas stiepiena attālumā, gandīz katram ir kāds radinieks ar lauku māju un dārzu, kartupeļu vagām, varbūt arī upi un pirtiņu. Tagad iedomājamies cilvēkus Ņujorkā, ko redz viņi, un kādas ir viņu iespējas? Caur WWOOF pamazām pasaulē sāka izplatīties ideja par darbu, kas balstīts uz brīvprātības principa un pieredzes gūšanu apmaiņā pret dzīvošanu.
avokado Waihi beachVisām šīm organizācijām galvenā ideja ir līdzīga, tikai atšķiras specifika. WWOOF orientējas uz eco saimniecībām, helpx.net (Help Exchange) ir dažādi projekti sākot no lauku saimniecībām, palīdzēšanas mājās, bērnu pieskatīšanas, līdz pat mākslas galerijām, sērfa skolām, jogas nometnēm, māju celšanām džungļos un palīdzēšanas bezpeļnas organizācijās Āfrikā. Projekti ir daudz un dažādi. Helpx sākumā var šķist neērts, nesaprotams un grūti lietojams, piemēram, salīdzinot ar workaway, bet tajā ir daudz vairāk projektu un iespēju.

Workaway dizainiski ir mūsdienīgāks, ar pielāgotu mobilo lapu un ērtāku meklēšanu, bet ar krietni mazāk projektiem. Helpx ir populārāks. Abiem idejas ir līdzīgas un bieži vien vienu un to pašu projektu var atrast gan Helpx, gan Workaway. Par pieredzi ar Workaway savā blogā ir uzrakstījis arī Kaspars Misiņš.

Atšķirībā no Helpx un Workaway, WWOOF nav vienas kopīgas lapas, jo katrā reģionā ir sava organizācija, kas nozīmē, ka, ja ir vēlēšanās palīdzēt un doties uz dažādām pasaules vietām, tad jāreģistrējās katrā lokācijas lapā atsevišķi, tāpat arī jāmaksā reģistrācijas maksa.

Kā tas viss darbojās

Lai kontaktētos un pieteiktos projektam ir jāpiereģistrējās un jāsamaksā reģistrācijas maksa 20 eiro apmērā, kas ļauj turpmāk neierobežoti izmantot iespējas divu gadu garumā. Tomēr, lai tikai caurskatītu un iepazītos ar iespējām var reģistrēties bez maksas un meklēt projektus, lai saprastu, vai ir vēlēšanās kaut ko tādu darīt.  Maksas versijā var uzreiz redzēt kontaktdetaļas, atsauksmes, bildes un pieteikties projektiem. Viss ir droši, jo gan brīvprātīgie, gan projektu īpašnieki viens otram raksta atsauksmes par gūto pieredzi. Viss ir atkarīgs no paša vērības, cik cītīgi tiek pētīts un lasīts. Es parasti izlasu visu un pavadu kādu laiku pētot, lai gūtu maksimāli labu pieredzi. Viss balstās uz savstarpēju uzticēšanos. Brīvprātīgie meklē iespēju mācīties un iepazīt dažādas sfēras, tāpat arī projektu autori cer uz darboties gribošiem palīgiem, kas patiešām palīdzēs un gribēs strādāt. Darbs parasti ir 3 līdz 4 stundas apmaiņā pret dzīves vietu un ēdināšanu,  bet bieži vien ir pieejamas papildus lietas, kā velosipēdi, auto, laivas, kabatas nauda, papildus apmaksāts darbs un kopīga ceļošana.

Brīvprātīgie izveido savu profilu, kuru var veidot gan kā pāris, gan individuāli, un apraksta savas darba iemaņas, pieredzi, plānus. Projektu autori apraksta datalizētu informāciju par darbu, stundu skaitu, iespējām un sevi. Par brīvprātīgā darba ilgumu parasti vienojās savstarpējā sarakstē. Darbs var būt no dažām dienām līdz pat vairākām nedēļām un mēnešiem.

Mūsu pieredze

photo3Mūsu pirmā Helpx pieredze bija Portugālē sērfa skolā, par kuru vairāk var lasīt šeit. Dzīvojām, palīdzēJām darbos un katru dienu papildus saņēmām sērfošanas stundas un visu nepieciešamo aprīkojumu. Jaunzēlāndē, kur esam šobrīd, helpx izmantojām pirmās trīs nedēļas, kamēr kārtojām visas nepieciešamās formalitātes, kas nepieciešamas, lai varam legāli strādāt saskaņā ar savu iegūto Working Hiloday vīzu. Palīdzējām gan mājsaimniecībās, piemēram,  atjaunojām mēbeles un krāsojām terases. Jānis izmantoja savas galdnieka prasmes un taisīja mēbeles. Palīdzējām arī avokado dārzos, kur daudz iemācījāmies gan par audzēšanu, gan avokado specifiku. Šāda veida brīvprātīgais darbs paver iespējas daudz mācīties un darīt lietas, kuras varbūt vienmēr ir gribējies, bet nakad nav bijis laika. Piemēram, nesen es strādāju kā interjera dizainers un palīdzēju iekārtot jaunu atpūtas māju netālu no sērfošanas mekas Raglan. Interjera dizains un dekorēšana ir viena no manām daudzajām interesēm, bet bez attiecīgās pieredzes un izglītības, nekad nav bijis iespējas ar to nodarboties, ja neskaita savas dzīvesvietas labiekārtošanu.

 

Vēl pāris vērtīgas opcijas, kuras var izmantot un samazināt ceļošanas izmaksas.

Couchsurfing.org

Ir sava veida sociālais tīkls, kur cilvēki viens otram piedāvā iespēju palikt savās mājās bez maksas, apmaiņā pret stāstiem, labi pavadītu laiku, pieredzes un kultūras apmaiņu. Tiek izveidoti lietotāju profili ar fotogrāfijām, un iespējām sūtīt privātas ziņas, pieteikties dažādās domubiedru grupās pēc lokācijas vietas vai interesēm. Katram profilam ir atsauksmju sadaļa, kurā “couchsērferi” apraksta par pieredzi ar attiecīgo lietotāju. Izveidojot savu profilu var norādīt, vai esi gatavs uzņemt viesus, vai arī tikai “dīvānsērfot”. Viss ir balstīts uz brīvprātīgu palīdzēšanas ideju, jo cilvēki ļauj viesiem palikt pie sevis, bet dodoties ceļojumos, paši meklē vietas, kur palikt.

Brīdī, kad esi nolēmis ceļot, meklē attiecīgās valsts un pilsētas hostus (izmitinātājus) un sūti viņiem privātas vēstules.  Lielajās pilsētās tas bieži vien var sagādāt grūtības, jo aktīvie hosti dienā var saņemt pat ap 60 šādu lūgumu. Vēstulēs stāsti par sevi, saviem plāniem un kāpēc vēlies palikt pie attiecīgā cilvēka.  Lielākā kļūda rakstot šādas vēstules ir pārkopēšana un neiedziļināšanās konkrētā cilvēka profilā. Pieredzējuši hosti to var sajust jau no pirmajiem teikumiem, tāpēc iesaku kārtīgi izpētīt profilus un padomāt, kāpēc vēlies palikt un iepazīt attiecīgo dīvānsērfotāju, jo gan Tev, gan viņam kopā būs jāpavada laiks. Labāk ir uzrakstīt vairākiem, jo ne vienmēr tiek saņemtas atbildes vai apstiprinājums.

Mums ir dažādas Couchsurfing pieredzes, gan labas, gan ne tik labas, bet vēl nekad nav nācies piedzīvot kaut ko sliktu, jo tāpat kā ar Helpx galvenais ir izpētīt profilus un atsauksmes  gan sērfojot gan izmitinot. Piemēram, pirms pāris gadiem Latvijā izmitinājām 3 vācu jauniešus, tad vēl pēc diviem gadiem viņu draugus, kuri ar velospēdiem ceļoja apkārt Baltijas jūrai. Ar viņiem joprojām uzturam kontaktus un sarakstāmies.

Drošība. CouchSurfing sistēma nodrošina dalībnieku verifikāciju pēc vārda, uzvārda, adreses un, protams, citu apmeklētāju atsauksmēm.

Ceļojot izmantojot Couchsurfing ir iespēja daudz labāk iepazīt vietas, uzzināt vietējo ieteikumus un doties kopīgos piedzīvojumos.

 

Hitchwiki

Hitchwiki ir lieliska lapa stopētājiem ar dažādiem ieteikumiem, aprakstiem, pieredzēm un norādēm. Ar tās palīdzību esam izstopējuši cauri visai Eiropai. Meklētājā atliek tikai ierakstīt valsti vai pilsētu, no kuras tiek plānots stopēt un tālāk caur aprakstu meklēt, kā to labāk darīt. Plaša informācija par stopēšanas vietām, sabiedrisko transportu, kas uz tām ved, instrukcijām, kā tikt un dažādām opcijām, kuras var izvēlēties.

 

Māju pieskatīšana, kamēr to īpašnieki atrodās ārzemēs

photo1Ir pieejamas dažādas mājaslapas, kas ceļojot palīdzētu ietaupīt dzīvošanas izmaksas. Būsim godīgi, lielākās izmakas no budžeta parasti sastāda tieši viesnīcu, hosteļu un dzīvokļu īrēšana.  Ir ļoti labs raksts par divu meiteņu pieredzi un ieteikumi, kā izmantot māju pieskatīšanu – globetrottergirls.com.

Cilvēki dodās ilgākos vai īsākos ceļojumos un meklē, kas viņu prombūtnes laikā varētu rūpēties par mājām un viņu mīluļiem. Tiek izvietoti sludinājumi tādās mājaslapās kā:

– Housecarers.comSludinājumi dažādās pasaules vietās. Reģistrācijas maksa 7,99 dolāri mēnesī.

– Mindmyhouse.comDaudz un dažādu sludinājumu Eiropā. Reģistrācijas maksa – 20 dolāri uz vienu gadu.

– Trustedhousesitters.comPārsvarā piedāvājumi ASV, Jaunzēlandē, Kanādā, Eiropā, Austrālijā. Minimālā reģistrācijas maksa ir 7,99 dolāri uz mēnesi.

Lai sāktu meklēt un smelties idejas,  Housecarers.com un Trustedhousesitters.com ir iespējams meklēt mez maksas, bet māju īpašnieku kontaktinformācija ir pieejama tikai registrētiem lietotājiem. Tāpat, kā visās iepriekšminētajās organizācijās un mājaslapās, ir jāizveido savs profils ar bildēm, aprakstiem un detalizētu informāciju par sevi. Jo labāk aizpildīts profils, jo lielākas iespējas tikt izvēlētam par pieskatītāju. Te var atrast sarakstu ar populārākajām māju pieskatīšanas mājaslapām – Ultimatehousesittingguide.

 

Kā būtu ar ceļošanu ar jahtām, kuģiem un laivām pa pasauli un pilnīgi par brīvu?

Karību salas, Ziemeļamerika, Dienvidamerika, Āfrika un Āzija. Ir daudz jahtu īpašnieki, kas meklē palīdzīgas rokas apmaiņā pret ceļošanu. Piemēram, var ieskatīties Findacrew.net vai Floatplan.com. Gan brīvprātīgie ceļotgribētāji, gan jahtu/ kuģu īpašnieki izveido profilus un sludinājumus, braucienu aprakstus, grafikus un meklē sabiedrotos. Paši vēl neesam šīs iespējas izmantojuši, bet paturam prātā un plānojam izmēģināt pametot Jaunzēlandi.

Ja dzīvē prasās pēc lielākas avantūras, tad var mēģināt jahtas stopēt. Hitchwiki var atrast dažus padomus – Hitchhiking a boat.

 

Jā, trakā ideja apceļot pasauli bez miljona. Varbūt tagad arī jums tas šķiet iespējams?

Apkopoju veidus un vietnes, kurus esmu atradusi savos ilgajos meklējumos un patiešām ceru, ka kādam tie varētu noderēt.

Ja arī jums ir kādi ieteikumi un pieredze, rakstiet komentāros vai man personīgi uz zeltina.agnese@gmail.com un raksts tiks papildināts ar vērtīgu informāciju.

3 Comments
  1. tik aizraujoši, bet nav bailes ka jaizraujas no ikdienas no darba un sabiedrības rutīnas. un vai to var darīt no 1-2 cilvēki vai nedaudz lielākās grupiņās? nedaudz bail jau sen domāju bet grūti saņemties. kāds kapitāls jums bija kad sākāt? noteikti ir brīnumaini palīdzēt un saņemt cilvēku smaidus un viņu kultūru smelties un dalīties ar savām zināšanām. t

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *